₺79,90 KDV Dahil
₺99,90 KDV Dahil
₺89,90 KDV Dahil
₺154,90 KDV Dahil
₺69,90 KDV Dahil
₺79,90 KDV Dahil
₺69,90 KDV Dahil
₺99,90 KDV Dahil
₺84,90 KDV Dahil
₺154,90 KDV Dahil
₺239,90 KDV Dahil
₺419,90 KDV Dahil
%43 İndirim
%43İndirim
Ücretsiz Kargo
₺419,90 KDV Dahil
₺734,90 KDV Dahil
%43 İndirim
%43İndirim
Ücretsiz Kargo
₺189,90 KDV Dahil
₺289,90 KDV Dahil
%34 İndirim
%34İndirim
Ücretsiz Kargo
₺279,90 KDV Dahil
₺504,90 KDV Dahil
%45 İndirim
%45İndirim
Ücretsiz Kargo
₺239,90 KDV Dahil
₺419,90 KDV Dahil
%43 İndirim
%43İndirim
Ücretsiz Kargo
₺364,90 KDV Dahil
₺734,90 KDV Dahil
%50 İndirim
%50İndirim
Ücretsiz Kargo
₺239,90 KDV Dahil
₺414,90 KDV Dahil
%42 İndirim
%42İndirim
Ücretsiz Kargo
₺419,90 KDV Dahil
₺749,90 KDV Dahil
%44 İndirim
%44İndirim
Ücretsiz Kargo
₺189,90 KDV Dahil
₺274,90 KDV Dahil
%31 İndirim
%31İndirim
Ücretsiz Kargo
1 2 3 4 5 6 7 8 9 10 ... 17 >

Çatal Bıçak Takımı

Çatal kaşık bıçak takımlarının geçmişten günümüze sevdiklerimiz için hazırladığımız zarif ve özenli sofralarımızdaki vazgeçilmez yeri günümüzde de hala varlığını çok farklı çeşitleri ile sürdürmekte ve yeme içme zevklerimize en güzel şekilde hizmet etmekte. Uzun yıllar sofralarımızdaki önemli yerini koruyan ve günümüzde de varlıklarını çatal kaşık bıçak takımı olarak birçok varyasyonu ile sürdüren bu zarif mutfak gereçleri çok uzun yıllar daha yeme içme alışkanlıklarımızı daha keyifli hale dönüştürmek için vazgeçilmez araçlarımız arasında olacağa benziyor. Her köşesini özenerek hazırladığımız, şıklığından asla ödün vermediğimiz zarif masalarımızda sergilemek üzere çatal bıçak takımı seçimi yaparken setlerin şıklığı kadar üretildikleri ham maddeleri, bulaşık makinelerinde yıkanıp yıkanmadığı ve içeriğinde kaç parça çatal kaşık bıçak bulundurduğu her tarz çatal kaşık bıçak takımı için ortak soru. Çatal kaşık takımınız sizin için farklı tarzlara ve amaçlara hizmet edecek olsada bu ortak sorular genel olarak tercihlerimize bir yönüyle etki ediyor.

Çatal Bıçak Takımı Hammaddesi Nasıl Olmalı?

Her ne kadar plastik gibi farklı ham maddelerden de üretimi yapılıyor olsada günümüzde hala çatal bıçak takımı almaya karar verdiğimizde birçoklarımızın tercihi paslanmaz çelikten yana oluyor. Ailecek birlikte sıcak yuvalarımızda yediğimiz her yemekte kaşık setleri doğrudan ağzımız ile temas ettiğinden dolayı ürünlerin üretilirken içeriğinde kullanılan ham maddeler bizim için ciddi önem teşkil ediyor. Elbette her paslanmaz çelikten üretilen çatal bıçak takımı aynı kaliteye sahip olmamakla birlikte bazen kullanılan çeliğin kalitesizliği ürünlerin uzun vadede paslanmasına ve insanlara zarar vermesine sebebiyet verebilir. Alınan ürünlerin doğrudan ağzımız ile temas etmesinden dolayı paslanmaz çelikten veya plastikten üretilen çatal kaşık bıçak seti alırken kullanılan hammaddenin sertifikalı olduğunu bildiğimiz ürünleri tercih etmemiz bizim için uzun vadede çok kritik bir öneme sahiptir. Ayrıca şayet kullanılan paslanmaz çelik yeterince kaliteli değil ise çatal kaşık takımınız üzerine yapılmış ekstra işlemelerde çok kısa zamanda size bulaşık makinelerinde yıkasanızda yıkamasanızda kusma yapmaya başlayacaktır.

Hangi Çatal Bıçak Takımları Bulaşık Makinesinde Yıkanır?

Günümüzün yoğun hayat koşulları içerisinde çatal bıçak takımı alırken tercihlerimizi etkileyen bir diğer faktör de çatal kaşık bıçak takımlarının bulaşık makinelerinde yıkanıp yıkanmadığıdır. Elbette çatal bıçak takımı üzerindeki altın kaplama, pvd kaplama, eskitme, boyama gibi işlem sayısı arttıkça ürünlerin bulaşık makinesinde yıkanması maalesef çok sağlıksız hatta imkansız bir hal almaya başlıyor. Bu durum çatal kaşık bıçak takımı seçimi yaparken bizleri çok da keyifli olmayan bir ikilemin içine sürüklüyor ve heyecan verici bir zerafetle günlük yaşam kolaylığı arasında kalıyoruz. Birçok kişi bu ikilemi birden fazla çatal kaşık bıçak seti alarak çözüme kavuşturuyor. Neyseki sanayileşme ve pazardaki rakip sayısının artması ile beraber tüketicilerin hayat tarzına, yemek yeme anlayışına, yaşadığı kültüre uygun yani her tüketicinin istek ve arzularına uygun çatal bıçak takımı bulmak artık günümüz şartlarında çok daha kolay hatta e-ticaret sistemlerinin de gelişmesi ile beraber istediğimiz varyasyonda, kalitede ve tarzda çatal bıçak takımı seçmek yalnızca tek bir tık uzağımızda.

Kültür ve Çatal Bıçak Takımı Tercihi Arasında Nasıl Bir İlişki Vardır?

Yaşanılan kültüre, hayatı algılama biçimimize, yemek yeme alışkanlıkları, evlerimizde ağırladığımız ailelerimizin ve sevdiklerimizin sayısına göre doğal olarak evlerimizde bulundurmak istediğimiz çatal bıçak takımı adedi, çatal kaşık bıçak takımlarının içeriğinde bulunan parça adetleri her kültür, zevk, tarz ve ev için çok ciddi farklılıklar gösterebiliyor. İnsan ve kültür çeşitliliğinin artması ile doğan bu farklı parça adedi ihtiyacına her ihtiyaca uygun çatal bıçak takımı üretilerek ve her vasyonu ile bizlere sunularak bir çözüm bulunmuştur.

Çatal kaşık bıçak takımı alırken elbette aldığımız takımın tarzı, görünüşü, ham maddesi, markası ve kullanım amaçları kadar aldığımız çatal kaşık bıçak takımlarının kaç kişilik çatal kaşık bıçak takımı olduğu da çok ciddi bir öneme sahiptir. Yaşanılan coğrafyaya ve kültüre göre çatal bıçak takımı içerisinde bulunan çatal, yemek bıçağı, yemek kaşığı, tatlı kaşığı, tatlı bıçağı, çay kaşığı adetlerine olan ihtiyaç çok farklılık gösterse de Orta doğu gibi hala geniş ailelerin bulunduğu topraklarda 12 kişilik çatal kaşık bıçak takımı en çok talep gören ve insanların almaya en çok yöneldiği parça adedi oluyor.

Her ne kadar çatal kaşık bıçak takımlarının parça sayıları görünürde hemen hemen bütün dünya genelinde çok benzerlik göstersede, farklı kültürlerin set içerikleri ciddi farklılıklar gösterebiliyor hatta zaman zaman aynı ülke içerisinde bile birçok farklılık ile karşı karşıya kalabiliyoruz.

Dünya genelinde 6 kişilik ve 12 kişilik çatal bıçak takımı çok geniş kitlelerce uzun yıllar boyu kabul görmüş olsa da özellikle son yıllarda toplumların aile yapılarının değişmesi ile beraber 4 kişilik çatal kaşık bıçak takımları da aynı 6 kişilik ve 12 kişilik çatal bıçak takımları kadar ilgi görmeye başladı. Her ne kadar genel olarak parça sayılarındaki ayırım tercih edilen setin kaç kişilik çatal kaşık bıçak seti olduğu ile alakalı olsa da dünyanın çeşitli yerlerinde çatal kaşık setleri çok farklı yemek çatalı, yemek kaşığı, yemek bıçağı, tatlı kaşığı, tatlı çatalı, tatlı bıçağı ve çay kaşığı kombinasyonlarını barındırabiliyor.Elbette bu duruma tamamen o kültürde yaşayan insanların dönemsel ihtiyaçlarına göre şekillendiği gibi üretici firmaların kendi tasarım ekipleri ile beraber uzun çalışmalar sonucu geliştirdikleri özel tasarım çatal bıçak takımlarının üretim kolaylığına göre de şekilleniyor.

Bu farklı ihtiyaçlar dünya genelinde hemen hemen bütün ülkelerin vatandaşları tarafından kabul görmüş 18 parça, 24 parça, 30 parça, 60 parça ve 84 parça çatal bıçak takımı parça sayılarının farklı ülkelere göre farklı yemek çatalı, yemek kaşığı, yemek bıçağı, tatlı çatalı, tatlı kaşığı, tatlı bıçağı ve çay kaşığı kombinasyonlarının tüketicilerin beğenilerine sunulması ile sonuçlanıyor. Örneğin 24 parça çatal bıçak takımı dünya genelinde üretici firmaların özel tasarım ekiplerinin heyecan verici zarif sofralara mükemmel bir son dokunuş yapmak için gece gündüz çalışarak tasarladıkları çok daha özel ürünlerini sunmayı tercih ettikleri bir çatal kaşık bıçak seti kombinasyonu olarak karşımıza çıkar ve bu set kombinasyonu genel olarak 6 kişilik çatal bıçak takımı ihtiyacı olan tüketicilerin beğenilerine sunulur.

Dünya genelinde İçerisinde 6’şar adet yemek kaşığı, yemek çatalı, yemek bıçağı ve tatlı kaşığı bulunduran bu set kombinasyonu Türkiye’de tatlı yeme alışkanlıklarının diğer dünya ülkelerine kıyasla çok daha farklı bir şekilde gelişmiş olmasının sonucunda Türkiye’deki 24 parça set içerikleri oluşturulurken tatlı kaşığı yerini tatlı çatalına bırakmıştır. Elbette bu durum her model ve üretici firma için geçerli olmasa da yavaş yavaş genel bir kanı halini almaya başlamıştır.

Bu durum yalnızca daha elegant modellerin sunulduğu 24 parça çatal kaşık bıçak takımları için böyle değildir elbette. Özellikle günlük kullanımlarda ön plana çıkan, 6 kişilik ve 12 kişilik çatal bıçak takımı sınıflarında yer alabilen ve yine dünyanın birçok kültüründe uzun yıllardır kabul görmüş 30 parça ve 60 parça çatal bıçak takımları da aynı şekilde farklı kültürlerde farklı içerik kombinasyonları ile karşımıza çıkabiliyor. 30 parça ve 60 parça çatal kaşık bıçak takımları özellikle uygun fiyatlarıyla dikkat çektikleri için genelde üreticiler bu ürünlerde daha da fazla rekabet avantajı elde etmek amacı ile yemek bıçağı ve tatlı bıçağı ihtiyacı çok da ön planda olmayan pazarlarda yalnızca yemek kaşığı, yemek çatalı, tatlı kaşığı, tatlı çatalı ve çay kaşığı kullanarak çok daha uygun fiyatlara tüketicilerin beğenisine sunarak her gününü şık, zarif ve elegant sofralarla taçlandırmak isteyen tüketicilere çok daha erişilebilir bir fiyata mükemmel tamamlayıcı olan çatal bıçak takımlarına erişimlerini sağlıyorlar.

Bir başka örnekte Türkiye’de bir 12 kişilik çatal kaşık bıçak takımı olan 84 parça çatal bıçak takımı, özellikle son yıllarda çok ciddi şekilde diğer set kombinasyonlarına oranla tüketiciler tarafından tercih edilirken dünyanın diğer ülkelerinde bu durum pek de böyle değil. Amerika, İngiltere, Fransa, Almanya, gibi batı ülkelerinde özellikle değişen aile yapıları sonucu içerisinde 4’er adet yemek çatalı, yemek kaşığı, yemek bıçağı, tatlı kaşığı ve tatlı çatalı içeren 20 parça çatal bıçak takımı özellikle günlük çatal bıçak takımı tercihi yaparken tüketicilerin son yıllarda en çok yöneldiği set kombinasyonu. 20 parça çatal bıçak takımının yanında içerisinde 6 ‘şar adet yemek çatalı, yemek kaşığı, yemek bıçağı ve orta boy tatlı kaşığı barındıran ve 6 kişilik çatal bıçak takımı sınıfında yer alan 24 parça çatal bıçak takımı da batı ülkelerinde özellikle daha lüks olan modellerde çok yaygın bir biçimde orta ve üst sınıf tüketiciler tarafından tercih ediliyor.

Kültür ve Ekonomik Değişimlerin Parça Adedi Tercihleri Üzerindeki Etkileri

Elbette dünyanın dört bir yanında bambaşka kültürler yaşanıyor ve bir aile çatal bıçak takımı seçerken, aldığı setin içinde bulunun yemek çatalı, yemek kaşığı, yemek bıçağı, tatlı kaşığı, tatlı çatalı ve çay kaşığı sayısına olan ihtiyacı çok farklı olabiliyor bu sebeple dünyanın dört bir tarafında birçok farklı çatal bıçak takımı varyasyonu ile pazara çeşitlilik katıyor. Her ne kadar bulunduğumuz coğrafya sonucu çatal bıçak takımı anlayışımız genelde 12 kişilik ve 6 kişilik çatal kaşık bıçak takımı ile de sınırlı olduğunu düşünsekte, farklı kültürlerle olan yoğun etkileşimimiz sonucu ihtiyaçlarımıza göre 4 kişilik, 2 kişilik ve hatta tek kişilik çatal bıçak takımları pazardaki yerini çoktan almaya başladı.

Çeşitlenen ihtiyaçlar, ekonomik problemler ile beraber gelen maliyet artışları ve kültürlerin etkileşimi sonucu Türkiye’de uzun süredir süregelen 89 parça çatal bıçak takımı anlayışı önce yerini 84 parça çatal bıçak takımlarına sonra da pazarın daha da çeşitlenmesi ile beraber 90 parça, 72 parça, 60 parça, 48 parça, 36 parça, 20 parça, 18 parça, 5 hatta 3 parça gibi değişik varyasyonlara bıraktı ya da diğer çatal bıçak takımı parça adetlerinin türemesi ile beraber 89 parça çatal bıçak takımı anlayışı çok ciddi bir biçimde çeşitlilik kazandı.

Teknolojik Gelişmelerin Çatal Bıçak Takımları Üzerindeki Etkisi

Çatal kaşık bıçak takımlarının dünya genelinde farkları elbette yalnızca kaç parça çatal kaşık bıçak içerdikleri ya da bu parça sayılarının nasıl kombinlediği ile sınırlı değil elbette. Özellikle son yıllarda dünyada ki diğer gelişmeler ile beraber çatal kaşık üretiminde kullanılan teknolojinin gelişmesi ve çeşitlenmesi ile beraber pazarda yaşanan rekabet ve buna paralel olarak da ürün çeşitliliği çok ciddi bir biçimde artış gösterdi. Bu durum tabiki de kurduğu şık ve sevgi dolu sofralarla sevdiklerinin gönüllerinde taht kuran insanların çok daha zarif çok daha etkileyici sofralar kurmalarına büyük ölçüde katkıda bulundu. Özellikle Maddore ailesinin de çok iddialı olduğu renkli çatal bıçak takımı ve gold çatal bıçak takımı gibi alanlarda çok üst düzey zevklere hitap eden çatal kaşık bıçak takımları pazardaki yerlerini aldılar. Her ne kadar böyle özel kaplamalar barındıran çatal bıçak takımı sahibi olmak çok büyük mutfak bütçeleri gerektirse de Maddore ailesi sevdiklerine kurdukları sofralar aracılığı ile heyecan verici zerafeti yaşatmak isteyen sevgi dolu kalpler için özellikle renkli çatal bıçak takımı ve gold çatal bıçak takımı modellerinde çok çarpıcı fiyatlarla gönüllere taht kurulmasına her yönüyle destek vermek için mücadele ediyor.

Çerez Kullanımı